PORTRÉT JAKO DÁREK?

Vybrat portrét jako dárek je věc zcela citová. Takový dárek má připomínat příjemci portrétovaného v určité době. Proto jsou portrétovány nejčastěji děti a prarodiče pak zažívají překvapení a radost z nečekaného dárku. Dvou-portréty bývají častým svatebním darem, nebo dárkem k výročí. Někdy portrét vaší tváře mile překvapí a potěší partrnera. Občas je zakázkou i rodinný portrét.                                                                      

Podle kvalitní fotografie kreslíři dokáží nakreslit věrný portrét každý svým stylem, kterým přidávají do díla něco ze sebe, takže nejde jen o fotografickou podobiznu, ale o umělecký portrét. I techniky kresby jsou různé a každý má svůj vlastní přístup. Černo-bíle kreslíme tužkou, uhlem i pastelem  někdy v kombinaci s tónovaným papírem a bílou křídou. Barevně obvykle na tónovaný papír barevnými křídami. Malujeme akvarelem i olejem na papír, desku nebo plátno. Portrét je těžká disciplína a tisíc malířů se ho zhostí na tisíc způsobů. Nenajdete stejný styl, jen podobný. Je to individuální, jako otisk prstu, který tam mimochodem zanechá většina z nás, protože ke kresbě a malbě používáme jako nástroj i své prsty. Nejen umění autora, ale i pracnost techniky určuje cenu portrétu.  

 

 

Jako dárek je portrét velmi stálá věc, která se navíc dědí po generace, zatímco i nejmodernější současný notebook bude už za dva roky historický kousek, stejně jako každý elektronický výrobek. Portrét vyplní a oživí prázdné místo. Někdy lze kresbu i samostatně osvětlit, takže má svůj vlastní bodový zdroj světla, což pak použito jako tzv. intimní osvětlení má v interiéru působivost opravdu překvapivou.Portrét tedy můžeme doporučit, protože bývá jeho příjemcem velmi ceněný, ale při tom je jeho pořizovací cena relativně nízká v poměru k jeho hodnotě. Kdyby nic jiného, tak je dárkem neobvyklým a zároveň i plným emocí. Nejde o chladnou věc. Portrétování má dlouhou historii.

 

 

karikatura Arnolda
HLÁŠKY
Veselost je druhem odvahy. Hemingway
Partnerské weby

Přidejte si nás na
FACEBOOKU Karikatury na Facebooku


Články